Your Councillors by Party
To find contact details for your councillor please click their photo or name from the links below. If you are unsure who your Councillor is, please use our interactive map or 'My Durham' feature on the County Council's website.
Councillors receive an allowance for carrying out their council duties. We are required by law to publish the sum paid to each county councillor.
Payments made to county councillors are detailed in our Councillors Allowances library
Labour
-
Councillor Eddy AdamAycliffe West
Labour
-
Councillor Robert Adcock-ForsterMurton
Labour
-
Councillor Veronica AndrewsBurnopfield and Dipton
Labour
-
Councillor Jim AtkinsonAycliffe East
Labour
-
Councillor Peter AtkinsonFerryhill
Labour
-
Councillor Alison BateyPelton
Labour
-
Councillor Karan BateySeaham
Labour
-
Councillor Curtis BihariFerryhill
Labour
-
Councillor Gordon BinneyTanfield
Labour
-
Councillor David BoyesEasington
Labour
-
Councillor Jean ChaplowDeerness
Labour
-
Councillor Rochelle Charlton-LainéDeneside
Labour
-
Councillor Rob CruteBlackhalls
Labour
-
Councillor Stacey DeinaliBlackhalls
Labour
-
Councillor Kevin EarleyBenfieldside
Labour
-
Councillor Louise FenwickPeterlee West
Labour
-
Councillor Christine FletcherBelmont
Labour
-
Councillor Julie GriffithsMurton
Labour
-
Councillor Olwyn GunnWillington and Hunwick
Labour
-
Councillor David HallSherburn
Labour
-
Councillor Carole HampsonCraghead and South Moor
Labour
-
Councillor Angela HansonStanley
Labour
-
Councillor Simon HenigChester-le-Street West Central
Labour
-
Councillor John HigginsWingate
Labour
-
Councillor Matt JohnsonShildon and Dene Valley
Labour
-
Councillor Charlie KayCoundon
Labour
-
Councillor Bill KellettSherburn
Labour
-
Councillor Richard ManchesterTow Law
Labour
-
Councillor Carl MarshallStanley
Labour
-
Councillor David McKennaSeaham
Labour
-
Councillor Maura McKeonCoxhoe
Labour
-
Councillor Ian McLeanHorden
Labour
-
Councillor Sam McMahonCraghead and South Moor
Labour
-
Councillor Declan MulhollandBurnopfield and Dipton
Labour
-
Councillor Dan NichollsDeerness
Labour
-
Councillor Paul PringlePelton
Labour
-
Councillor John PurvisDeneside
Labour
-
Councillor Shirley QuinnShildon and Dene Valley
Labour
-
Councillor Julie ScurfieldChester-le-Street East
Labour
-
Councillor Kevin ShawDawdon
Labour
-
Councillor George SmithWest Auckland
Labour
-
Councillor Tracie SmithChester-le-Street North
Labour
-
Councillor Angela SurteesEasington
Labour
-
Councillor Paul TaylorBrandon
Labour
-
Councillor Fraser TinsleyWillington and Hunwick
Labour
-
Councillor Samantha TownsendShildon and Dene Valley
Labour
-
Councillor Emma WaldockSacriston
Labour
-
Councillor June WatsonDawdon
Labour
-
Councillor Marion WilsonDeerness
Labour
-
Councillor Simon WilsonSacriston
Labour
-
Councillor Danny WoodPelton
Labour
-
Councillor Rob YorkeWest Auckland
Labour
Independent
-
Councillor Alan BellLumley
Independent
-
Councillor Jan BlakeyCoxhoe
Independent
-
Councillor Ivan CochraneShotton and South Hetton
Independent
-
Councillor Karen FantarrowChester-le-Street West Central
Independent
-
Councillor Karen HawleyPassfield
Independent
-
Councillor Phil HeavisideLumley
Independent
-
Councillor Chris HoodShotton and South Hetton
Independent
-
Councillor Diane HowarthPeterlee East
Independent
-
Councillor Gary HutchinsonCoxhoe
Independent
-
Councillor Chris LinesSedgefield
Independent
-
Councillor Liz MaddisonSpennymoor
Independent
-
Councillor Billy McAloonTudhoe
Independent
-
Councillor Bill MoistChester-le-Street South
Independent
-
Councillor Pete MolloySpennymoor
Independent
-
Councillor Anne ReedCrook
Independent
-
Councillor Stephen RobinsonBenfieldside
Independent
-
Councillor Ken RobsonAycliffe West
Independent
-
Councillor Anita SavoryWeardale
Independent
-
Councillor Paul SextonChester-le-Street South
Independent
-
Councillor John ShuttleworthWeardale
Independent
-
Councillor Watts StellingLeadgate and Medomsley
Independent
-
Councillor Alex WatsonConsett North
Independent
-
Councillor Sam ZairBishop Auckland Town
Independent
Conservative
-
Councillor Mark AbleyTudhoe
Conservative
-
Councillor Richard BellBarnard Castle West
Conservative
-
Councillor David BrownSedgefield
Conservative
-
Councillor James CosslettEvenwood
Conservative
-
Councillor Mike CurrahCrook
Conservative
-
Councillor Ted HendersonBarnard Castle West
Conservative
-
Councillor Luke Allan HolmesSpennymoor
Conservative
-
Councillor Joanne HoweyWoodhouse Close
Conservative
-
Councillor Cathy HuntWoodhouse Close
Conservative
-
Councillor Andrew JacksonBishop Auckland Town
Conservative
-
Councillor Patricia JoplingCrook
Conservative
-
Councillor Mike McGaunLanchester
Conservative
-
Councillor Douglas OliverLanchester
Conservative
-
Councillor Elaine PeekeBishop Middleham and Cornforth
Conservative
-
Councillor Robert PottsEvenwood
Conservative
-
Councillor Joe QuinnFerryhill
Conservative
-
Councillor George RichardsonBarnard Castle East
Conservative
-
Councillor James RowlandsonBarnard Castle East
Conservative
-
Councillor Angela SterlingDelves Lane
Conservative
-
Councillor Tony StubbsAycliffe North and Middridge
Conservative
-
Councillor David Sutton-LloydAycliffe North and Middridge
Conservative
-
Councillor Michelle WaltonDelves Lane
Conservative
Liberal Democrat
-
Councillor Liz BrownNeville's Cross
Liberal Democrat
-
Councillor Bev CoultEsh and Witton Gilbert
Liberal Democrat
-
Councillor David FreemanElvet and Gilesgate
Liberal Democrat
-
Councillor Dominic HaneyConsett South
Liberal Democrat
-
Councillor Amanda HopgoodFramwellgate and Newton Hall
Liberal Democrat
-
Councillor Neville JonesAycliffe East
Liberal Democrat
-
Councillor Craig MartinNorth Lodge
Liberal Democrat
-
Councillor Eric MavinBelmont
Liberal Democrat
-
Councillor Lesley MavinBelmont
Liberal Democrat
-
Councillor Richard OrmerodElvet and Gilesgate
Liberal Democrat
-
Councillor Kathryn RooneyConsett North
Liberal Democrat
-
Councillor Elizabeth ScottNeville's Cross
Liberal Democrat
-
Councillor Mamie SimmonsFramwellgate and Newton Hall
Liberal Democrat
-
Councillor Arnie SimpsonEsh and Witton Gilbert
Liberal Democrat
-
Councillor Michael SteadAycliffe North and Middridge
Liberal Democrat
-
Councillor David StokerDurham South
Liberal Democrat
-
Councillor Mark WilkesFramwellgate and Newton Hall
Liberal Democrat
Derwentside Independents
-
Councillor Christine BellAnnfield Plain
Derwentside Independents
-
Councillor Joyce CharltonTanfield
Derwentside Independents
-
Councillor Joan NicholsonAnnfield Plain
Derwentside Independents
-
Councillor Alan ShieldLeadgate and Medomsley
Derwentside Independents
Labour and Co-operative
-
Councillor Lucy HovvelsTrimdon and Thornley
Labour and Co-operative
-
Councillor Jake MillerTrimdon and Thornley
Labour and Co-operative
-
Councillor Chris VartyTrimdon and Thornley
Labour and Co-operative
The North East Party
-
Councillor Terry DuffyPeterlee East
The North East Party
-
Councillor Susan McDonnellPeterlee West
The North East Party
Green Party
-
Councillor Jonathan ElmerBrandon
Green Party
Not specified
-
Councillor Julie CairnsChilton